Cikkszám: R043
Elérhetőség: Raktáron, mehet a kosárba
Juan Manuel Fangio versenyautója, amivel az 1951-es belga nagydíjon versenyzett
Menny.:db

Az első Forma-1-es világbajnokságot egyértelműen az Alfa Romeo uralta. 1951-ben az olaszok az Alfa Romeo 159-essel próbálták meg a dominanciájukat fenntartani. A „mester” avagy Juan Manuel Fangio, aki éppen csak lecsúszott az 1950-es bajnoki címről, újra nekileselkedhetett a feladatnak, hogy ezúttal ő nyerje meg a pontversenyt.

Az Alfa Romeo 158-ast és annak továbbfejlesztett változatát a 159-est minden idők leghíresebb és legeredményesebb Alfa Romeo versenyautójaként tartják számon. Emellett a típus története sem hétköznapi. Az autót Gioacchino Colombo tervezte és az első 158-ast már 1938-ban megépítették, de a világháború miatt sokáig nem voltak futamok, így leginkább csak különböző búvóhelyeken porosodott. A világégés után viszont végre megmutathatta, hogy mit is tud. Az 1946 és 1949 között rendezett nem világbajnoki Forma-1-es futamok közül csak háromszor talált legyőzőre, míg és az első hivatalos Forma-1-es világbajnokság futamain mindannyiszor az Alfá-k diadalmaskodtak.

Fangio bajnokaspiránshoz méltóan kezdte a szezont, hiszen megnyerte a svájci nagydíjat. Ezután a Belga nagydíj következett (igaz volt egy Indianapolis 500-as verseny is közte, de ott az „eredeti” F1-es mezőnyből senki sem indult), ahol egy évvel ezelőtt a „Mester” győzni tudott így jó előjelekkel várta a következő futamot. Viszont az Alfa Romeo dominanciája megtörni látszott, hiszen feltűnt egy új fenyegetés a Ferrari személyében, akik egyre jobban kezdték az Alfákat szorongatni. Szóval Fangio-nak most már nem csak márkatársaival, de a Maranelloiak versenygépeivel is számolnia kellett.

A belga nagydíjat Spa-Francorchamps-ban rendezték meg. Ez a pálya viszont még köszönőviszonyban sem volt a ma ismert vonalvezetéssel. A több, mint 14 kilóméteres rendkívül gyors aszfaltcsíkon több, mint négy percbe került körbe érnie a versenyzőknek. Az időmérőn a pole pozíciót Juan Manuel Fangio szerezte meg, mellőle pedig a rajtrács első sorából Farina és Villoresi indulhatott. Az argentin és a bajnoki címvédő Farina remek csatát vívott az első helyért egészen az első boxkiállásokig, amikor is az Alfa Romeo szerelői hibáztak és szegény Fangio 14 percet rostokolt egy helyben. Ezt a tetemes hátrány nem is sikerült ledolgoznia a verseny végéig. 4 kör hátránnyal ért célba a kilencedik helyen, de mivel ő futotta meg a verseny leggyorsabb körét, ezért 1 ponttal így is vigasztalódhatott.

Bár az Alfa Romeo egyeduralma későbbi futamokon megtört és a Ferrari-s Alberto Ascari az utolsó pillanatokig versenyben volt a bajnoki címért Fangio-val, a „Mester” kihozta a maximumot magából és az autójából és két győzelmével és két második helyével végül megszerezte a hőn áhított világbajnoki címet. A sikerek ellenére azonban az Alfa Romeo 1951 végén kivonult a Forma-1-ből. Az olasz állam nem finanszírozta egy új versenyautó kifejlesztését, továbbá a 159-esből – ami már egy 14 éves konstrukció volt – már nem tudtak volna többet kisajtolni, így is csoda volt, hogy egy ilyen idős modell, ilyen sikereket érjen el. A Brumm pedig elhozta nekünk az Alfa Romeo legsikeresebb versenygépét 1:43-as méretarányban, amivel Fangio végül bajnok lett.