Ár:
22.990 Ft
Cikkszám: 43LM59
Elérhetőség: Raktáron, mehet a kosárba
Az Aston Martin DBR 1-es versenyautója, ami megnyerte az 1959-es 24 órás Le Mans-i viadalt.

Pilótái: Roy Salvadori és Carroll Shelby

Menny.:db

Az Aston Martin DBR1 egy sportkocsiverseny-autó volt, amelyet a cég 1956-ban épített és sok évig résztvevője volt a World Sportscar Championship versenyeinek. Mint minden gyártó, aki belekóstolt a versenyzés világába a csúcsot számukra az jelenti, hogy nyerjenek a világ leghíresebb autóversenyén a 24 órás Le Mans-i viadalon. Nem volt ez másképp az Aston Martin-nál sem.

A brit gyártó már évek óta kitartóan próbálkozott, de valahogy sehogy sem akart összejönni a Le Mans-i diadal győzelem. Hol a Jaguar, hol a Ferrari húzta keresztül a számításaikat. A DBR 1-es konstrukció 1956-ban tette először tiszteletét Franciaországban, de 1959-ig egyetlen egyszer sem értek vele célba. Viszont abban az évben fordult a kocka. Bár a hosszútávú versenyeken a Ferrari 250-esei már akkor is favoritnak számítottak, de némi meglepetésre mégsem ők nyerték az 1000 km-es nürburgringi viadalt, hanem egy Aston Martin DBR1-es. Ez pedig egy üzenet is volt az olaszok számára, hogy lehet mégsem lesz annyira lefutott az a verseny Le Mans-ban…

Az ötös számú Aston Martin-t Roy Salvadori és Carroll Shelby vezethette a legendás francia aszfaltcsíkon. Mindkét pilóta közismert versenyző volt, akik rendelkeztek Forma-1-es tapasztalattal is. Salvadori ráadásul rutinos Le Mans versenyzőnek számított, de a képbe kicsit belerondít az a tény, hogy addig még egyszer sem sikerült célba érnie ezen a viadalon. Társa a tehetséges amerikai Carroll Shelby, aki akkoriban éppen pályafutása csúcsán volt. A 27. Le Mans-i 24 órás versenyt 1959. június 20. és június 21. között rendezték meg. 150 ezer néző gyűlt össze, hogy lássa az Aston Martin, a Porsche és a Ferrari összecsapását. A 24 óra leteltével és 323 megtett körrel az ötös számú Aston Martin szelte át először a célvonalat. A britek legnagyobb örömére ráadásul kettős győzelem született, hiszen a második helyen is egy DBR1-es futott be. Salvadori-Shelby sikere egyben azt is jelentette, hogy a gyártó megszerezte első Le Mans-i győzelmét.

Az Aston Martin-nak ez volt az első és egyben ezidáig utolsó győzelme Le Mans-ban – ha csak a legmagasabb kategóriákat vesszük számba. Salvadori még több évig indult ezen a versenyen, de győznie többet már neki sem sikerült. Shelby aki ekkor még csak 36 éves volt, sajnálatos módon egészségügyi problémái miatt vissza kellett vonulnia az autóversenyzéstől. Ám nem szakadt el teljesen az autósporttól, hiszen autótervezőként még talán nagyobb hírnevet szerzet magának a későbbiekben, mint versenyzőként. A Spark jóvoltából az Aston Martin egyik legkiválóbb diadala előtt tisztelegnek ezzel az 1:43-as modellel. Ez a gyönyörűszép autó amúgy szintén feltűnt Az aszfalt királyai című filmben.