Az akció időtartama:
2020. 10. 14. -
Cikkszám: CMR43054
Elérhetőség: Raktáron, mehet a kosárba
Az 1966-os Le Mans 24 órás verseny győztesei, Bruce McLaren, és Chris Amon által vezetett Ford GT40 Mk2.
Menny.:db

Az 1966-os Le Mans 24 órás verseny a Ford vs. Ferrari című filmből lehet ismerős, amelyet ha eddig nem láttál, feltétlenül meg kell nézned. Ugyan a film nem róluk szól, de mégis fontos szerepet játszanak annak legvégén. Vigyázat, innentől SPOILER jön, ugyanis máshogy nem tudnánk elmesélni ennek a gyönyörű Ford GT40-nek a történetét :)

A ’66-os verseny már a 34. volt a sporttörténelemben. Olyan nagyágyúk álltak rajthoz, mint Bruce McLaren, Chris Amon, Denny Hulme, Jo Stiffert, Dan Gurney, Lorenzo Bandini, Jacky Ickx, Graham Hill, Jochen Rindt… nagyon hosszú lista, filmes hasonlattal élve sztárparádé.

Június 18-án indultak el, McLaren volt az első pilóta. A Ferrarik relatív hamar elvéreztek, és már az első óra végén három Ford autózott az első három helyen. Nyomasztó volt az a dominancia, amit a megbízhatóságukkal elértek, mert Le Mans-ban nem elég gyorsnak lenni, az autót el is kell juttatni a célig. A nagy rivális Ferrarik közül csak Rodríguez tudta őket valahogy tartani, de a negyedik hely biztosan nem az volt, amiről Enzo annyira álmodott.

Az éjszaka hatalmas esőt hozott, és újabb Ferrari esett ki az „Esses”-ben. Mire reggel lett, a Ford GT40-esek uralma már kezdett körvonalazódni, az első négy helyen ők autóztak. Ken Miles-ék az első, Gurney-ék a második, és McLarenék a harmadikok voltak, és ugyan arra kérték őket, hogy vegyenek vissza, tovább hajtották az autót, ami végül a Grant/Gurney autó kiesését okozták.

A verseny végéhez közel a magabiztosan vezető Miles-ékat, és a második helyen lévő McLarenéket a csapat arra kérte, hogy várják be egymást, és amolyan „kötelékben” teljesítsék az utolsó kanyarokat. Nem volt mindez véletlen, ugyanis 41 év után végre ismét amerikai autó nyerhetett Le Mansban. A befutóban Miles ért be elsőként a kék, McLaren másodikként szorosan mögötte a fekete, harmadikként pedig az aranyszínű Forddal Bucknum hátvédként. Látszólag Miles-ék nyertek, mert ő haladt át először a célvonalon, de a szabályok miatt nem ők lettek a győztesek. Mivel McLarenék hátrébbról rajtoltak el (így hosszabb versenytávot tettek meg pár méterrel), a dobogó tetején ők ünnepelhettek a többtízezres tömeg előtt. Sikerük azért nem volt érdemtelen, hiszen ők tették meg az időmérőn, és a verseny alatt is a leggyorsabb kört.

SPOILER vége Ennek a történelmi győzelemnek nagyon sok érzelmi oldala van. Minden drámája, izgalma megelevenedik ebben a csodálatosan szép, fekete modellautóban. A Ford GT40 MK II elfoglalta a dobogót, és 41 év után amerikai autót juttatott Le Mans tetejére. Ennek az emlékére adta ki a CMR ezt a modellt, amely minden autósport rajongó számára kötelező darab. Kategóriák: Le Mans – Prototype 5000