Az 1968-as Le Mans 24 órás verseny győztese, a Ford GT40-es autója
Rajtszám: 9
Pilótái: Pedro Rodríguez, Lucien Bianchi
Menny.:db

1968-ra több fontos szabálymódosítást is hozott az FIA szabályozói testülete. A cél az volt, hogy az elképesztő sebesség miatti biztonsági aggályokat valahogy kezeljék. Csökkentették a motorok méretét, az üzemanyagtartályokat, amely komoly hatással volt az akkori kor legmeghatározóbb csapatainak, a Porsche, a Ford, a Ferrari, a Mirage, a Lola életére. Nem volt azonban mindenki elégedett ezzel a lépéssel. A Ferrari bojkottálta a futamot, a Ford gyári csapata pedig visszalépett, ráadásul még el is kellett emiatt halasztani a versenyt az év sötétebb időszakára. A sötétség egy 24 órás versenyen mindig ott van, de nem mindegy, hogy mennyi ideig. A kivilágításon a hosszú egyenesben sokat fejlesztettek, erre azért a Ford önként jelentkezett. További módosításokkal kiszélesítették a pálya több pontját, valamint építettek egy sikánt a célegyenes elejére. Mindezek a változtatások még mindig az 1955-ös tragédia hatására születtek, amely emléke még elevenen élt a szervezőkben.

A szabályváltoztatások miatt a gyári Ford csapata visszalépett, de a J.W. Automotive vásárolt tőlük GT40-eseket, és azokkal indult el. John Wyer számára nem volt ismeretlen Le Mans. 1959-ben már győzött is a csapatával, 1968-ban pedig Pedro Rodríguezt és Lucien Bianchit ültette az autójába. Mindketten már igen rutinosak voltak, Pedro a 12., Lucien a 14. Le Mans-jára készült.
J.W. Sports 5000 kategóriában 3 darab GT40-est indított. A rajt délután 3-ra lett előrehozva a korábbi alkony miatt a nézők kedvéért, és Gianni Agnelli, a Fiat elnöke indította el őket. Szinte mindenki esőgumikkal indult, 10 perccel a rajt előtt ugyanis egy hatalmas zivatar áztatta el a környéket.

A rajtot követően a Porschék voltak elől, a Fordok hátrébb. Egyiküknek, Willy Mairesse GT40-esének az ajtaja a Mulsanne egyenesben egyszerűen lerepült, pedig ő annyira igyekezett megtartani, hogy végül hatalmasat bukott, és az erdőbe csapódott. Súlyosan megsérült, és bár túlélte a balesetet, a karrierje befejeződött. A többi Forddal a verseny folytatódott, és Rodríguez már száraz gumikért hajtott a boxba. A 12. körben az ötödik helyen haladtak. Az éjszaka viszont igen mozgalmas volt. Tömegesen estek ki az autók különféle hibák és balesetek miatt, mire reggel lett, kevesebb, mint a fele autó maradt a pályán. Bianchiék többkörös előnyben vezették a versenyt. Ennek ellenére mindenki feszülten figyelte az eseményeket, hiszen annyi technikai probléma történt a többiekkel, hogy senki se érezhette magát biztonságban. Az összesen 5 darab GT40-esből a 131. körben már 4 kiesett (kettő baleset, kettő műszaki okok miatt). Egyedül Bianchi és Rodríguez #9-ese volt a márka egyetlen reménye.

Ők viszont megnyugtatónak mondható előnnyel rendelkeztek, és megtehették azt is, hogy kímélik az autót, hogy eljussanak a végéig.

Délelőtt 11-kor aztán komoly baleset történt. A boxból épp kihajtva az éppen 6. helyen álló Mauro Bianchi Alpine A220-asába az „Esses”-ben belerohant egy Matra. A teljesen feltankolt autó azonnal kigyulladt, és valóságos tűzgolyóként tehetetlenül vágódott a pálya szélére. Csodával határos módon Mauro túlélte az esetet, de szerzett pár égési sérülést. A nagy izgalmak az utolsó órákig megmaradtak, ugyanis az addig 2. és 3. helyen álló autók is kiestek műszaki problémák miatt.

Rodríguez és Bianchi GT40-ese több körös előnnyel, óriási izgalmak, drámák és ijesztő baleseteket elkerülve végül „könnyedén” nyerte a Le Mans 24 órás futamot. Az egyetleg állva maradt GT40-essel tovább éltették azt az örökséget, amelyet 3 évvel korábban a Ford visszatérése indított el a legendás pályán.

Érdekesség, hogy noha nagyon rutinos Le Mans indulónak számított Rodríguez, mégis ezen győzelme mellett csak egyszer sikerült végigjutni a 24 órán Le Mans-ban. Lucien Bianchi még furcsább statisztikával rendelkezik. Neki ez volt az utolsó, 13. versenye itt. Ebből 10 alkalommal nem tudta befejezni, 3 alkalommal pedig kategóriagyőztes lett – 1968-ban pedig kategória és összetettbéli győzelmet is jelentett a sikere. Tehát ha célba ért, akkor nyert. Az ő számára 1968 egyébként is jó év volt, hiszen a Forma1-ben Monacoban a harmadik helyen ért célba.

Mindketten később, a pályán vesztették életüket. Pedro Rodríguez 1971-ben egy norisringi futamon, nevét ma testvérével közösen a Mexikói F1-es pálya hordozza. Bianchi 1969-ben Le Mans-ban egy teszten ütközött egy távvezeték oszlopnak. Az ő nevét viseli Zolderben a pálya 4-es kanyarja.

A Spark ezzel a modellautóval nem csupán a ’68-as Le Mans emlékét őrzi, hanem minden rajongónak a fenti történetet meséli el.

Kategóriák: Le Mans – Sports 5000