Elérhetőség: Raktáron, mehet a kosárba
Jean-Pierre Beltoise versenyautója, amivel 1968-as olasz nagydíjon versenyzett.
Menny.:db

Bármennyire is szomorú, de ennek a csapatnak semmi magyar vonatkoztatása nincs. A csapatnévnek semmi köze az általunk ismert Mátrához és ezzel nyilvánvalóvá vállik, hogy a kocsi kék színe sem a Kékesnek állít emléket.

Az 50-es 60-as években tűnt fel a motorsportban a Mecanique-Aviation-TRAction avagy röviden a Matra. A francia cég autókat, kerékpárokat, repülőgépeket és fegyvereket is gyártott mielőtt belevágott volna a versenyzés világába. A Matra miután egyre nagyobb sikereket ért el az alsóbb kategóriákban és egy-két futamos király kategóriás próbálkozást is megejtettek, 1968-ban úgy döntöttek, hogy saját csapattal teljes szezonra beneveznek a Forma-1-be.

Francia autóba francia versenyzőt illik ültetni, így a csapat egyik pilótája Jean-Pierre Beltoise lett, aki első teljes szezonját kezdte a király kategóriában. Teljesen újoncnak mégsem volt mondható, mert az előző két évben egy-egy versenyen már rajthoz állt. A Matra MS11-es Monaco-ban a szezon harmadik nagydíján debütált. Érdekesség, hogy a csapat másik állandó pilótája Jackie Stewart sosem használta ezt a típust, így mai szemmel az a furcsa helyzet állt elő, hogy a két pilóta eltérő modellel versenyezte végig a szezont. A skót pilótáé volt a jobb modell, hiszen a Matra MS10-el háromszor is győzni tudott és harcban állt a világbajnoki címért.

Az olasz nagydíj az 1968-as Forma–1-es világbajnokság kilencedik futama volt. Összesen 24 autót neveztek be a versenyre, ami abban az évadban rekordnak számított. Beltoise legjobb eredménye egy második hely volt Hollandiában, de azon kívül nem sok babér termet a számára abban az évben. Monzában Mario Andretti és Bobby Unser csinálta a fesztivált, mivel azt tervezték, hogy az időmérő és a futam közt elugranak az Egyesült Államokba, hogy részt vegyenek egy endurance versenyen. A szervezők nyilván nem voltak elragadtatva az ötlettől és megtiltották a pilótáknak, hogy mindkét megmérettetésen részt vegyenek. A két pilóta úgy döntött, hogy inkább az amerikai viadalt választják, így nem vettek részt az olasz nagydíjon. Ennek is köszönhetően Beltoise a tizennyolcadik helyről várhatta a versenyt, ami még így sem volt túl bíztató a franciára nézve. Ám a versenyen tömegesen estek ki az autók és mindössze hatan fejezték be a viadalt. Köztük volt Jean-Pierre Beltoise a hatos számú Matra MS11-essel. Bár még így is két kört kapott a versenyt megnyerő Denis Hulme-tól, de sikerült befejeznie ezt a kaotikus versenyt, ami nem volt kis teljesítmény.

Nem semmi bravúr, hogy egy évvel később Jackie Stewart-al a Matra egyéni és konstruktőri bajnoki címet szerezett, de ezután már csak lefele vezetett az út. A Matra önálló csapatként 1972-ig volt a Forma-1-ben, aztán már csak motorszállító partnerként maradtak a királykategóriában. Jean-Pierre Beltoise 1971-ig maradt a Matra-nál, majd a BRM-hez igazolt és ott versenyzett 1974-es visszavonulásáig. A Spark 1:43-as méretarányú modellje, a Matra olasz nagydíjon futott autójának állít emléket.