Ár:
22.990 Ft
Cikkszám: 43LM74
Elérhetőség: Raktáron, mehet a kosárba
Az 1974-es Le Mans 24 órás verseny győztes autója, a 7-es számú Matra Simca MS670.
Rajtszám: 7
Pilótái: Henri Pescarolo, Gérard Larrousse
Menny.:db

Az 1974-es Le Mans 24 órás verseny volt a 42. a történelemben. Június 15-én rajtolt, és 16-én ért véget.

Az 1974-ben megrendezett World Sportscar Championship ötödik állomásaként látogatott el a mezőny a francia helyszínre. Ebben az évben a Matra már nem volt tagja a Forma1-nek, ahol Jackie Stewart révén konstruktőri bajnokok tudtak lenni 1969-ben. 1972-től már inkább a hosszú távú versenyzésre álltak át, és ’73-ban már szinte taroltak. ’74-ben pedig folytatták a siker szériát, és az első futam kivételével, Le Mans előtt nyertek Spa-Francorchampsban, Nürburgingen és Imolában is. A sikerhez hozzájárult az is, hogy a „gyári” Ferrari kiszállt a sorozatból, és inkább a Forma 1-re koncentrált, valamint több szabálymódosítás miatt lecsökkent a riválisok száma.

Le Mans viszont mindig más, és nem vehették emiatt félvállról a versenyt, mert ettől még csak úgy lehet nyerni, hogy ha a pilóták és az autó is célba ér 24 órányi versenyt követően.

A Matra 4 autóval vágott neki a borús időben, és már az első körben megérkezett az eső. A Matrák az élen haladtak, de az éjszaka előbb a 6-os számú a 104. körben, majd a 8-as számú a 120. körben motorhiba miatt kiállni kényszerült. Nem volt ez jó előjel, a francia csapat tagjai okkal aggódtak a másik két autójuk miatt. Ráadásul az addig vezető Larrousse autója reggel 8-körül elkezdte feladni a szolgálatot. Több alkalommal is ki kellett állni a boxba, hogy a problémát valahogy a szerelők orvosolni tudják, és ezzel rengeteg időt, csaknem 45 percet vesztett el, és nem lehettek biztosak benne, hogy a foltozott technika kitart a végéig. Egyetlen szerencséjük volt, hogy a mögöttük haladó Porsche és a Gulf is tehnikai problékámmal küzdött, így valami esélyük maradt.

11 órakor újabb gond akadt, ezúttal Pescarolo volt a kormánynál. A sebességváltó romlott el, és elszállt a 4. és 5. sebesség. Az idővesztesék a lassú haladás és a szerelés miatt újabb 45 percet rabolt el a csapattól. Szinte a teljes, addig kiautózott 11 körös előny elúszott, és már csak 1 kör maradt belőle.

A Matra csapat autója végül kímélő üzemmódban, 24 órás, szó szerint küzdelmes versenyt követően az első helyen látta meg a kockás zászlót. A versenytáv 4606,57 kilométer lett, átlagosan 191,96 km/h sebességgel megtéve.

A Spark 1:43-as méretű modellautó ennek a győzelemnek az emlékére készült, és a története mindent elmond a Le Mans 24 órás versenyek nehézségéről. Gyönyörűen kidolgozott autó, amely minden rajongó számára ajánlott.

Kategória: Sports 3000