Ár:
22.990 Ft
Cikkszám: S7509
Elérhetőség: Raktáron, mehet a kosárba
Az 1986-os Le Mans-i 24 órás versenyen részt vevő Porsche 962 C 1:43-as arányú modellje.

Pilótái: Jo Gartner, Sarel van der Merwe, Kunimitsu Takahashi

Menny.:db

A május 31. és június 1. között megrendezett 1986-os Le Mans-i verseny az 54. volt a történelmi sorban, azonban ezt az évet egy szörnyű esemény árnyékolta be. Az osztrák származású autóversenyző, Josef „Jo” Gartner az éjjeli órákban, 3 óra tájékán életét vesztette.

Az akkor 32 éves pilóta fiatalkora óta benne volt az autóversenyzés vérkeringésében, kipróbálta magát Forma-3-ban és Forma-2-ben is, de a királykategóriában is lehetőséget kapott arra, hogy bizonyítson. 1985-ben versenyzett először a legendás francia futamon, ahol a John Fitzpatrick Racing színeiben 4. helyet szerezte meg, egy Porsche 956B-t vezetve. 1986-ban ismét nekifutott, már egy Porsche 962 C ülésében, a dél-afrikai származású Sarel van der Merwe és a japán Kunimitsu Takahashi csapatársakkal közreműködve, a Porsche Kremer Racing-et képviselve.

Abban az évben néhány módosítás történt a pálya vonalvezetésében. A Mulsanne-kanyarban egy új körforgalom kiépítése volt folyamatban, emiatt szükségessé vált egy új rész hozzátoldása, amivel elkerülhető volt ez az akadály. Így egy jobbkezes „görbület” keletkezett közvetlen a Mulsanne-kanyar előtt. Ennek környékén történt a halálos kimenetelű szerencsétlenség is.

A Kremer Racing istálló 10-es rajtszámú autója elég jó teljesítményt nyújtott, az időmérőn autózott 3:30.100-es idejükkel a 15. helyre kvalifikálták magukat. A futam során igyekeztek felküzdeni magukat, ez egészen a 8. helyig sikerült is, ám ekkor történt meg az az esemény, ami az egész versenyre kihatással volt onnantól kezdve. Nagyjából hajnali 3 óra környékén, a Mulsannne-egyenesben, közvetlen a kiépített „görbület” után, a Porsche 962 C – nagy eséllyel műszaki hiba miatt, ugyanis a később aszfalton talált féknyomok kizárták a defektet – nekisodródott a bal oldali védőkorlátnak, nagyjából 260 km/h sebességgel. Az autó a feje tetején állt meg a korlát másik oldalán egy oszlopba csapódva, majd rövidesen lángba is borult. Az eset után másfél órán keresztül biztonsági autók mögött haladt tovább a mezőny. Akik akkor a helyszínen voltak, később azt nyilatkozták, hogy arra az időre ijesztő csendbe borult minden a pályán és a paddockban is, mindenki arca feszült volt és aggódó. Már azelőtt érzékelhető volt a helyzet komolysága, hogy megérkezett volna a hivatalos jelentés a történtekről. Sokak számára ott és akkor véget ért az igazi versenyzés, hiába rajtolt újra a mezőny, már nem ugyanabban a szellemben folytatódott tovább a futam.

Az orvosok egy héttel később megerősítették, hogy Jo Gartner a helyszínen életét vesztette, a baleset miatti nyaktörésben. A Spark a sporttörténelem egy szomorú darabját hozta el most számunkra, 1:43-as méretarányban őrizhetjük meg ily’ módon az osztrák származású pilóta emlékét.